Novinka, RIS3

iTranSys mění veřejnou dopravu k lepšímu. Teď slaví vítězství v soutěži startupů na Ynovate Festu!

Olomouc, 24. května – Veřejná doprava s nízkými náklady a spokojenými cestujícími. Slovenský startup iTranSys, zaměřený na optimalizaci veřejné dopravy, se stal vítězem prestižní startupové soutěže pořádané v rámci Ynovate Festu. Teď ho čeká cesta do Silicon Valley, nejžádanější startupové destinace na světě. Speciální cenu poroty si odnesl olomoucký projekt Pozemkov.cz, online vyhledávač a porovnávač pozemků v celé ČR.

Třetí ročník Ynovate Festu, největšího festivalu inovací v českých a slovenských regionech, se konal ve čtvrtek 23. května v Olomouci a tematicky se zaměřil na startupy a život v nich. Nabídl pestrý program plný inspirativních přednášek a workshopů, kterého se zúčastnilo více než dvě stě návštěvníků.

„Díky aktivnímu členství našeho inovačního centra v síti českých a slovenských inovačních agentur Ynovate zvyšujeme kvalitu našich služeb směrem k začínajícím podnikatelům a inovativním firmám. Vzájemně se mezi sebou učíme a inspirujeme, pomáhá nám to posouvat naše regiony směrem k inovacím. Abychom ukázali, co konkrétního se za tím skrývá, pořádáme každý rok v regionech tento festival. A mám velkou radost, že v letošním roce jsme měli tu čest všechny přivítat v Olomouci,“ uvedl Tomáš Dostál, ředitel Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK), které bylo pořadatelem letošního Ynovate Festu.

„Základní myšlenkou rozvoje je změna myšlení a spolupráce, což jsou dvě oblasti, ve kterých ICOK a Ynovate síť dělají maximum. Jsem rád, že se letos inovační agentury sešly v Olomouci, setkání to bylo opravdu inspirativní,“ řekl Jan Šafařík, předseda správní rady ICOK a náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje.

Soutěž startupů se těšila velkému zájmu, porota vybírala z deseti top startupů Česka a Slovenska. Vítězný projekt iTranSys nabízí optimalizaci dopravních procesů a plánování jízdních řádů s pomocí umělé inteligence. Jejich řešení umí najít nejvhodnější trasy vozidel, snižovat náklady a zvyšovat spokojenost cestujících. „Možná to pro diváky není až tak atraktivní téma, protože optimalizace dopravy je komplikovaná, komplexní věc, ale vidíme, že to, čeho jsme dosáhli, mělo na festivalu úspěch a z toho máme velkou radost,“ řekl po vyhlášení Martin Jančura, ředitel iTranSys. Na cestu do Spojených států amerických se teď velmi těší. „Určitě nám to pomůže, rozšíří obzory a těšíme se na inspiraci. Bude to zkušenost, která nám může pomoct v expandování na nové trhy,“ doplnil.

Ynovate Fest se po Liberci a Zlíně tentokrát konal v Olomouci, v prostorách Domu U Parku jej pořádalo Inovační centrum Olomouckého kraje. Festival propojuje inovační agentury spojené do sítě Ynovate, ale také startupy, investory, experty či zástupce byznysu, akademické i veřejné sféry a nabízí bohatý program plný přednášek, workshopů a soutěží.

Ynovate je síť českých a slovenských inovačních agentur s mezinárodním dosahem, která staví na sdíleném špičkovém know-how. Její členové jsou zárukou kvality služeb pro firmy, které chtějí uspět na globálních trzích. Společně jsme silnější. Díky našim službám mají inovativní firmy z České a Slovenské republiky snazší cestu k úspěchu. Zakládajícím členem sítě Ynovate je i Inovační centrum Olomouckého kraje.

Poděkování patří všem partnerům. Speciální díky pak patří Olomouckému kraji, Statutárnímu městu Olomouc, Univerzitě Palackého v Olomouci a Arrows ETL advokátní kancelář Olomouc.

Back to list