Zemědělství 21. století

Nové technologie přípravy a použití moderních hnojiv v udržitelném zemědělství

Nové technologie přípravy a použití moderních hnojiv v udržitelném zemědělství

Přednášející – WE CONNECT 2022

Zemědělství je vášeň, nevěříte?

My jsme se o tom přesvědčili před pár dny. Na semináři zaměřeném na moderní směry v zemědělství jsme měli příležitost seznámit se s novými vědeckými trendy, zkušenostmi, těžkostmi a radostmi mnohdy opomíjeného oboru. Reprezentativní zázemí poskytlo Město Zábřeh a propojení zdánlivě vzdálených světů zrežírovalo Inovační centrum Olomouckého kraje.

Pokud jste neměli prostor osobně se zúčastnit, nezoufejte, to nejdůležitější najdete to v tomto článku. A nevylučujeme, že na otevřená témata v budoucnu navážeme dalšími akcemi.

Cílem semináře byla osvěta jednotlivých technologií, trendů a digitalizace v zemědělství. Rozšíření povědomí mezi zástupce malých a střední podniků, zástupce obcí a odborného SŠ vzdělávání, sdílení dobré praxe, propojení a navázání nových spoluprací. Troufáme si říct, že mise byla splněna. Atmosféra byla nabitá pozitivním jiskřením a témata se mísila, hovor v pauzách sílil a úsměvu bylo na rozdávání.

Během jednoho dopoledne jsme se vnesli do tajů editování genomu, stali se odborníky na metodu CRISPR s použitím enzymu Cas9 a objevili důležitost uchovávání hnoje a nižším únikem amoniaku do ovzduší.

Obdivovali jsme aktivitu projektu „Od vidlí po vidličku“, který vkládá energii do propojování lokální produkce s potravinovými provozovnami.
Nasáli jsme atmosféru ekologických farem, žabích jezírek i chystané robotické dojírny. Zjistili jsme, že lučního kvítí si vážíme víc než ředkviček a že nejlepší masáž je v levandulovém poli.
A v neposlední řade jsme se ujistili, že s novou technologií se nám neztratí žádná ovečka, že se ryby kamarádí se zeleninou, že přilákáme mladé nadšence, práce nám půjde lépe od ruky a můžeme se soustředit na to, co máme rádi – pobyt v přírodě.

Back to list