Olomouc – Veřejný prostor a jeho důležitost pro kvalitu života ve městech a obcích byl hlavním tématem konference Na architektuře záleží, kterou ve čtvrtek 21. března uspořádalo Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK). Konala se jako jedno z prvních odborných setkání ve zbrusu nově zrekonstruované kulturní scéně Central Muzea umění Olomouc.
Dopolední panel se zaměřil na problematiku veřejného prostoru a vizuálního smogu. Své příspěvky přednesli Richard Vodička, teoretik veřejného prostoru a Veronika Rút Fullerová, designérka a autorka publikace Kuchařka kultivace českých měst. Ilja Kocian, historik umění a národní koordinátor projektu New European Bauhaus, pak seznámil účastníky s touto iniciativou Evropské unie.
Odpolední panel směřoval do praxe a k uskutečněným realizacím. Miroslav Pospíšil, architekt z olomouckého studia atelier-r, zdůraznil důležitost kvalitní architektury. Ivo Tuček, městský architekt Šumperka a zástupce České komory architektů, hovořil o procesu hledání kvality. Antonín Dokoupil, vedoucí oddělení rozvoje města Litomyšl a Marek Pazdera, starosta Velké Bystřice, prezentovali příklady dobré praxe ze svých měst.
Závěr konference pak patřil diskusi o tom, jak v Litomyšli a Velké Bystřici začali spolupracovat s architekty, zda je dobré zapojovat do městských realizací veřejnost a co řečníci vnímají jako největší přínos spolupráce samospráv s architekty.
Konference se zúčastnilo přes sto hostů, včetně architektů, urbanistů, starostů a dalších zájemců o architekturu a veřejný prostor. Jejím hlavním cílem bylo inspirovat a podpořit diskusi o architektuře a péči o veřejný prostor nejen v Olomouckém kraji. Akce se konala pod záštitou České komory architektů.